Ahoge

17. srpna 2013 v 13:16 | Dahaka |  Otaku
Známe to jistě všichni, kdo koukáme na anime. Jistě i vy už jste se s tím setkali. Možná to ani nevíte, či si nedovedete pod tímto označením nic představit. Možná máte pocit, že jste to slovo ahoge už někde slyšeli, četli, ale za boha si nevybavíte co to je. To byl i můj případ a tak jsem se rozhodla, udělat jen malinkatý článek o tomto fenoménu, aby i ti neznalí, kteří hledají nějaké vysvětlení co to vlastně to Ahoge je a k čemu slouží, konečně dostali svou odpověď. Navíc je to další otaku libůstka, takže se to na Anime sen rozhodně hodí.
Samotné slovo zní dost podivně (přeci jen zní trochu jako Eroge) ale nebojte, nic s bohulibou rozmnožovací činností nemá společného.
Někteří otaku mají rádi neko (kočičandy), jiní třeba pantsu (kalhotky) někteří maidky (služebné) a jsou i tací, kteří mají rádi Ahoge, což je trochu zvláštní fetiš.Ahoge = v doslovném překladu něco jako "Hloupý vlas", přesně označuje vzpurný vlas, který anime postavě trčí na temeni hlavy, z boku, zepředu nebo i v zadu jen tak někam do vzduchu bez nějaké pomoci gumičky či sponky. Jako taková anténka. Může to být jeden tenký vlas třeba stočen směrem dolů, může to být silnější anténka tvořená z několika vlasů, může to být takzvaná dvouanténka, kdy každá jedna ahoge míří na opačnou stranu a vypadá to spíše jako tykadla nějakého hmyzu. Tento neposedný vlas má pak tendenci se někdy chovat jako kočičí ouška (také občas umí sebou stříhat, otáčet se, cukat).
Používá se to například pro vyjádření toho, když postava něco slyší, nebo cítí jídlo… ahoge zacuká jako radar.
Někdy naopak ahoge slouží k odrážení nálady jejího vlastníka. Když je postavě smutno, ahoge schlípne, když je postava rozradostněná, ahoge sebou vesele cuká.
Občas se ahoge pohybuje i když postava přemýšlí, (někdy dokonce jako had v elipsách), aby tak jasně dala najevo myšlenkové pochody.

Takovouto proprietu kreslíři často kreslí ženským postavám, které jsou trochu hloupější, jednoduší, nadmíru nemotorné, příliš bezstarostné, hloupě roztomilé nebo absurdní. Jsou to většinou komediální postavy, starající se o humorné skeče.
Ahoge je nejčastější především u komedií a ecchi žánru, ale postupně si anténka z vlasů našla cestičku i do všech ostatních žánrů a zůstala tam po desítky let.
Nikdo přesně neví kdy se ahoge poprvé objevila, ale hojně se začala využívat od poloviny 80.let až do dneška.
U chlapeckých postav bývalo ahoge vzácné (bylo doménou dívek) ale jak šla anime tvorba kupředu začalo se ahoge objevovat i u chlapeckých postav.
Kreslíři při tom rádi zacházejí až do krajností a dělají ahoge až komicky dlouhá, nebo velká, či až děsivě silná. Některé trčí jen tak do prostoru, jiné těsně přiléhají k vlasům a dělají jen jakýsi kopeček, jiné jsou srpkovitě zahnuté do předu či do zadu, některé se podivně vlní a pár z nich má funkci i jako pátá chápavá končetina či ahoge dokáže vytvářetna hlavě nositele libovolné tvary, od srdíček až po nože … je opravdu nepřeberné množství fantazie a umění kreslířů.
Ahoge znáte ale vy všichni také. Například ráno po probuzení se vám tenhle jev také nemusí vyhnout, což je celkem komické a nevítané. Znají ho i cosplayeři, kteří na ahoge pějí litanie od dob samotného cosplaye. Protože donutit jeden cíp vlasů aby vám z paruky stál někde uprostřed hlavy je jistě oříšek.
Přesto i když se to zdá jako hloupost, i ahoge má vlastní základnu fanoušků a fankluby, které opěvují každou postavu s ahoge. Takovéto postavy s anténkami mají vlastní fanvidea, věnovaná jen jim, mají dokonce vlastní doujinshi , vlastní figurky (a to i když originál postava ahoge nemá, může se ji ahoge přidat aby byla hloupě roztomilejší) a jinou fanouškovskou tvorbu.
Jak se zdá, tupé a nemotorné postavy stále slaví úspěch a to se nejspíš nikdy nezmění. Mají dokonce i svůj poznávací znak - vlasovou anténku zvanou ahoge.

Tak co, jste i vy fanouškem ahoge postav?
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 peetey peetey | 17. srpna 2013 v 22:47 | Reagovat

Je sice pravda, že většinou jsou majitelé ahoge "jednodušší" postavy, ale určitě to neplatí vždy - například i tebou poskytnutý obrázek Chiaki z Minami-ke, která je hodně nadaná/chytrá (z těch tří sester jednoznačně nejchytřejší).
Ale jinak super článek (i když jsem já jako otrlý otaku většinu znal, určitě pomůže jiným).

2 Dahaka Dahaka | 17. srpna 2013 v 23:54 | Reagovat

[1]: Ano nebývá to vždy, taky znám pár postav které neodpovídají charakteristice. Ale i když je Chiaki chytrá, působí občas komicky. Nebo se to přidává postavám aby působili komicky či roztomile.

3 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 19. srpna 2013 v 9:38 | Reagovat

Je to zajímavý článek, nedávno jsem přemýšlela, jestli  ty neposedné pramínky vlasů mají nějaké označení ^^, díky :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama