Youninové

11. června 2011 v 11:40 | Dahaka
A mám tu pro vás další anime recenzi. Tentokrát jsem ale z díla, které budu recenzovat značně rozpačitá. Ano, uznávám mělo opravdu parádní klady, ale také tolik záporů, že z toho prostě jako celek nemohlo vybruslit s čistým štítem. Anime, na které jsem neměla v plánu se koukat, ale natrefila jsem na něj u překladatelské skupiny Akuma-fansub, jejichž projekty mám veskrze ráda, vždy objeví něco zajímavého, co mě zaujme. A právě to byl případ i anime s názvem Otome Youkai Zakuro. Anime na obrázkách i ukázkách vypadalo parádně, animace mě hned navnadila a éra bakumatsu spojená s fantasy prvkem to jen umocňovalo. Tak jsem si řekla, mohlo by to být dobré, nějaké dobrodružné hubení démonů... ale popravdě? Skutek utek.


Po prvním díle jsem se zděsila. Ne, proč z toho anime, které mělo dobrý nápad i originální příběh udělali parodii, či komedii, podle toho jak tomu chcete říkat. Proč místo charismatického blonďatého bishi vojáka jsme dostali skoro přesnou kopii Tamakiho z Ouranu? Proč hlavní hrdinka byla tsundere, ale během okamžiku dokázala přejít do módu "jsem cudná panna"?
Proč z toho autoři nevytěžili víc? Toho potenciálu tam bylo, div nestříkal z obrazovky. Postavy byly zajímavé, měly charaktery, padouch byl padouch... a konec zmastili jak se dalo... Ti youninové byly všichni docela... pitoreskní a spíše jako by parodovali a zesměšňovali celý příběh, což bylo škoda.
Proč? Protože někdy prostě anime je dobře myšleno, ale nedomyšleno. Za mě říkám, šlo to lépe.

Anime Otome Youkai Zakuro je počin z roku 2010 a má 13 dílů. Což je na takové anime přijatelné. Tedy oprava, bylo by, kdyby polovinu předních dílů zbytečně nezaneřádili episodními příhodami. Nepopírám, některé nebyly špatné, ale v tomhle případě tím bohužel utrpěl celkový příběh, který dostal prostor jen poslední tři díly, což bylo kriticky málo. Žánry anime už jsem zmínila, Bakumatsu a období Meiji, kdy do Japonska postupně pronikají nové vlivy ze západu. Ne vždy však jsou přijímány dobře. Tohle téma bylo zpracováno pěkně, nenásilně v podobě maličkostí, ale i tak to bylo znatelné. Střet se starými tradicemi Japonska byl také pěkný. Dále bych řekla že to spadá i do žánru romantika, přeci jen je to takové více koukatelné pro dívky. Navíc to i žena režírovala - Kon Chiaki.
Začneme hudbou, protože ta byla vcelku pěkná a docela mě překvapila. OP se mi hodně líbil. Endingy toto anime mělo tři, kromě asi třetího rozverného se mi žádný příliš nelíbil. Strašně mi i vadila ta ostrá špičatá animace endingů. Ale opening klip byl pěkně nastříhaný. Ale co jsem si oblíbila asi nejvíc, byla ta skladba při vymítání. "Jsem motýl, jsem strašidlo..." taková odrhovačka, ale přesto má kouzlo, magického starého Japonska.
Pokud jde o dabéry, tak hlavní hrdinka Zakuro byla taková správně laděná do tsundere charakteru a bylo to vcelku příjemné hlas. Mai Nakaharu můžeme znát jako Mai z My-Hime, jinak vcelku nevýrazná dabérka, alespoň pro mě.To nemůžeme ale tvrdit o Takahirovi Sakurai, který namluvil postavu Agemakiho a je vcelku profláknutý v dabérské branži. Já si pořád říkala odkud ten hlas znám. I když tady byl jinak položený, je to prostě Misaki z Junja nebo také Yuri z Kyo kara Maoh, nebo více vznešený Orphereus z Meine Liebe, nebo Luka z Uragiri (zajímavé jak se v repertoáru tohoto dabéra vyskytují hodně shounen.ai kousky).

Animace byla rozhodně největším kladem tohoto anime. Hned v openingu to bylo jasně vidět. Animace se dokonce hodně zaměřila na detaily. Strašně mě zaujala animace obličejů, všimněte si těch nosíků. Navíc éra bakumatsu znamená kimona. A já jsem velký milovník tohoto oděvu. Tady vypadaly dívky prostě... naprosto jemně a krásně. Dokonce si anime pohrálo sem tam i s účesy hlavní hrdinky, a opravdu to bylo osvěžující. Tak i dokonce s oblečením, jednou to byla yukata, jednou evropské šaty. Rozhodně lepší než stále setrvávat v jednom určeném oblečení. Škoda že v tomhle dostala prostor jen Zakuro, ostatní tři dámy vypadaly povětšinou pořád stejně. I mužští hrdinové byli příjemní. Když nepočítám toho bishi profláknutého blonďáka, který v prvních dílech chtěl marně oslnit kvetením růží po obrazovce (tyhle scény fakt nesnáším) měl i charakter, ovšem nerozvinutý. Ostatní dva vojáci vypadali klasicky. Studený a tichý + jedno nevyspělé dítě. Originalita šla do kopru, ale dobře no. Vymítání a animace bojů byly pěkné, když jste si odmysleli ty sakurové růžové kvítky létající všude. Líbil se mi i rozkol v tom že animace občas přešla do temnějšího módu a chtěla budit dojem strachu, nepovedlo se ji to, ale bylo to efektivní samo o sobě.
Pokud jde o ostatní postavy, musím je zmínit alespoň trochu zvlášť, protože se mi líbili, zvlášť sestry Daidai a Byaukuoro. I jejich celkový vztah. Dokonce i hlavní padouch, který byl neoriginálně hned jasný od prvních dílů, překvapila mě jeho pravá identita, když si vezmeme že chtěl se Zakuro dítě...ehm. Líbil se mi i jeho charakter, který si nenechal zviklat ani přepadouchováním, které na něj zkoušela Zakuro. Co mě ale nebavilo extrémně byly ti dva zvířecí velitelé, jak Kushimatsu tak i ten slon? Amaryouju a také ty dvě otravná dvojčata Bonbori a Hozuki, které mi lezly na nervy jak po hlasové stránce tak i vším ostatním. Trochu si chtěli šplhnout osvětlením své minulosti, ale marně. Ostatní potvůrky se mi ovšem vcelku líbily. Převážně mě pak zaujal vztah Susukihotaru a Rikena, kterého v anime bylo celkem málo, možná by si zasloužili více prostoru.

Příběh o organizaci Duchovních záležitostí, která má urovnávat spory mezi lidmi a youniny (démony?). Do této organizace patří dívky, které se narodili jako poloviční youninové, takže vypadají jako lidé, jen mají pěkné liščí ouška. A jelikož musí být v organizaci i zastoupena druhá strana, strana lidí, přichází do Duchovních záležitostí tři vojáci z armády, kteří sem dostali umístěnku. Bohužel ne všichni jsou z takového spojení sil nadšení. Hlavní hrdinka Zakuro odmítá vše západní a její přidělený partner Agemaki je k ničemu, protože i když vypadá jako hrdinský bishi, má panickou hrůzu z youninů a snaží se to udržet v tajnosti, marně.
Každá slečen má svou jistou přidělenou schopnost, díky které bojují proti zlým youninům a vymítají z nich...zlo? Střed dvou světů je však pro mnohé těžké. První díly jsou jen episodní, seznamujeme se s postavami, s jejich bojem i způsobem vymítání a životem a mírně se projevuje počátek romantického vztahu. Pak se najede na zápletku, která se týká jen Zakuro a její minulosti, její matky převážně. Flashback do minulosti byl opravdu dobry a strašně smutný, zvlášť když jsme si to spojili s událostmi v anime.
Jak se zdá po Zakuro a její moci někdo ohromě touží, někdo, koho hrdinové znají, někdo z její minulosti... povede se našim hrdinům Zakuro ochránit i přes její protesty?

Konec anime vypadal slibně. Duchovní záležitosti byly ukončeny, vojáci se museli vrátit do armády, netypický konec pro tento žánr. Ovšem chyba lávky, škoda že z toho na konci udělali takový patos. Docela mě i mrzelo jak skončil finální boj a hned střih na šťastné dny zpět v sídle... doufala jsem, že to postavy budou trochu řešit, ale bohužel už neměly čas. Nebýt toho hloupého šťastného konce, který tam být vůbec nemusel, tak by se mi anime líbilo rozhodně více. Takto to vyšlo trochu na prázdno. Nebýt i toho, že se anime soustřeďovalo jen na hlavní romantickou dvojici mohlo být více rozvětvené, stačilo ubrat půlku těch episodních dílů, nebo klidně i všechny. Všechno to tak trochu pozvedávala temná strana padoucha a jeho pomocnic, takže to jediné beru jako plus.
Jinak řečeno, čekala jsem od anime víc. Trochu mě zklamalo, když si dělalo srandu samo ze sebe a více tam narvalo komedii, což mírně zastínilo vztahy hrdinů. I tak to nebylo špatné anime, období starého Japonska mám ráda, spojeno s fantasy a démony, okořeněné zajímavým prvkem kočičích oušek, které nebyly tak výrazné, aby to přebily roztomilostí (díky bohu).
Jen těch prvních pár dílů mě příliš nebavilo, zápletka ale vše vynahradila. Takže to není nějaký zázrak. Bez shlédnutí tohoto anime se jistě obejdete, ale tak... když na něj natrefíte a budete mít chuť na něco mírně jiného, zkuste ho.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama