Alenka v říši divů trochu jinak

16. ledna 2011 v 13:56 | Dahaka |  Pandora Hearts
A nyní se zpět vracíme k normální náplni Anime snu, a to k recenzi na další anime. Dlouho jsem přemýšlela co o něm napsat, protože bylo hodně rozporuplné a mé pocity jednou byly dobré a po druhé zase špatné. Rozhodně to není tak zlé anime, i když ho hyzdí spousta věcí, které by nemusely. Má vcelku dobrý nápad i ztvárnění, jen se asi snažilo moc.
Tohle anime mě zaujalo... vlastně ani nevím čím, možná obrázky či hudbou. Ale těšila jsem se až se kouknu. I když hodnocení na Aki nebylo zrovna růžové a hodně lidí anime strhávalo pro kresbu. Já však i přes to chtěla vědět o čem je.
A bylo to jako výlet do...fantasy pohádky. Výlet s Alenkou = Alicí do říše za zrcadlem. Ano tento motiv byl naprosto nesporný a stálo na něm celé anime, ale to nebylo vše. Tolik záhad, tolik věcí k vysvětlení, líbilo se mi jak se to vše zamotávalo a propojovalo. Až na tu nejhorší věc, kterou mohli autoři udělat, useknout konec.
Anime s názvem Pandora Hearts bylo tak trochu překvapením.Pandora Hearts
Popravdě, jakmile jsem viděla první díl, dala jsem všem zlým jazykům za pravdu. Na rok 2009 to má opravdu levnější animaci, ale někdy i ta má své slibné chvilky (Och Jakuuuu). A myslím že se k tomuto anime i hodila. Žánrově rozhodně dobrodružné fantasy od Takao Kata. Předlohou, jak už to bývá běžné, byla manga. A to právě mě utvrzuje v pocitu, že pokud se autor anime tak moc chtěl držet předlohy mangy, měl nějak poupravit konec do ztracena, protože manga stále pokračuje dál a tak tedy anime konec vyšel jako škytnutí na prázdno v půli děje. Celých 25 dílů jste se těšili na odhalení tajemství, na objasnění kdo je Alice, či jak jsou do toho zamícháni ostatní hrdinové a co je spojuje. Ale jakmile už jste překročili dvacátý díl, bylo vám pomalu jasné, že se objasnění ničeho nedočkáte a ještě vám to autoři pomotají a přidají pár tajemství navíc. Celé anime tedy jako by směřovalo někam a skončilo nikde. To vidím za největší zápor. No jo, chcete vědět jak to dopadne? Přečtěte si mangu. Chytrá reklama.
Prvních cca deset dílů mě nějak nebavilo, protože jsem se nechytala. Odrazovala mě mírně animace a ta divná atmosféra anime. Navíc ty episodní díly vesměs byly samy o sobě dobré (většina), ale já chtěla už vědět něco o postavách nebo o ději. Jakmile se najelo na zápletku odhalování minulosti, už mě to chytlo a i bavilo. Většinu věcí jsem byla schopná chápat, což sama považuji za zázrak. Některé věci jsem si i domyslela, takže jejich odhalení pro mě sice vyšlo taky na prázdno, ale dalo mi to další indicii. Stále tu byly místa, kde jsem tápala a žádala, aby mi anime hodilo malou nápovědu. Děj sestávající z podivně pojaté Alenky v říši divů se často nevidí a tak to bylo opravdu paradox.

Hodnocení vždy začínám hudbou a tady je opravdu hodně co hodnotit. Jelikož hudbu měla na
OST
starosti Kajiura Yuki, byla právě hudba to nejlepší na tomto anime a to bezesporu. Alespoň pro mě to skýtalo další úžasný poslouchatelný OST, o kterém vám napíšu později ještě něco víc. Kajiura se tu zase plně vyřádila a mé ouška mohou zemřít blahem. Já osobně její OSTy považuji za nejlepší, ale každý má hold jiný vkus, ale nejde popřít že v toto anime přípo perlila dechberoucími skladbami. Hudební podkres byl prostě skvělý, ať už bojové hutné skladby nebo melancholické a hlavně...bylo jich hodně.
Opening byl klipově vcelku hezký a líbily se mi motivy na konci anime, kde se reklamovalo na nový díl. ED byl také velmi slušný, protože ho měl na starost další můj velký oblíbenec. Skupina Savage Genius. A v na OSTu se mihla také velká zpěvačka, úžasná Emily Bindiger.
Musím taky mírně zmínit seiyuu, zvlášť hlavní hrdinky Alici, Ayako Kawasumi, kterou můžeme znát jako Saber z FSN a z dalších vcelku známých anime. Tady její hlas byl ukázkou tsundere charakteru a bylo to vcelku příjemné a nijak nerušilo. Já většinou tyhle charaktery zrovna nemiluji, ale Alice byla i vtipná svou nenažraností a tím jak si nebrala servítky.
Ale tím výčet skvělých dabéru nekončí. Hodně se mi líbil Raven/Gill a jeho seiyuu Kousuke Toriumi (Hakuouki, Basilisk), ale asi nejvíc se mi hlasově líbila postava Breaka a Akira Ishida. A co teprve když se v druhé půlce objevil Jack Bezarius, tak ten hlas Daisukeho Ono snad poznali všechny fanynky, schválně kdo uhádne z čeho?

A dostáváme se k animaci, která právě byla trochu kamenem úrazu. Na rok 2009 je opravdu hodně odfláknutá. Prostředí nevypadá moc hezky, podivné barvy mě nezaujaly a vypadaly jako kulisa z dětského loutkového divadla, dokonce i Propast, která šla udělat mnohem lépe a ty příšery Řetězy také, ale alespoň neupřu snahu o... no jak to popsat, strašidelnou a ponurou atmosféru a originalitu. Ale první díl se vás bude snažit odpudit hned v začátku tím nejhorším. Je pravda, že podobné styly se po roce 2002 moc nepoužívají u nových anime, ale nebojte, pak už se to trochu zlepší. Jako kdyby animátoři tušili, že ta jejich práce není úplně košer (nevím zda to byl úmysl či málo peněz) a tak do děje začali zařazovat jednoho bishíka za druhým. A popravdě, většina nebyla tak špatných (Ach Jakuuu). Hlavní hrdina sice zamrzl v pubertě, tedy patnácti let, takže jeho sladké kawai zlaté kadeře a ksichtík byly in. Ale ostatní postavy by byly v celku přijatelné... kdyby, ano velké kdyby.
Raven/Gill byl opravdu skvělý typ bishíka, takové černovlasé, melancholiky mám strašně ráda, i jeho povaha byla v pořádku, kdyby mu jen animátoři povětšinu anime neprasili oči, byl by skvělý. Jen v díle kdy se všichni opili vínem, ho konečně naanimovali jak měl být a to byla podívaná (co teprve když stál vedle Jacka, to by bylo sh-ai jedna radost). I jeho bratr Vincet měl stejný problém s prasením očí, vévoda Barma zase měl prapodivné vlasy a kočka Czeshire s krásným oblečkem nebyla moc neko.
Nejlépe asi dopadly ženské hrdinky, kterých tu bylo sice pramálo a charakterově byly na prd, ale stály za koukání, až na podivné vlasy Sharon. Ada perfektní, i ta Echo byla slušná.
Nejvíc si animátoři však vyhráli právě na hlavní hrdince Alici, která se mi moc líbila a taky na předkovi malého Oze, Jakovi, to bylo něco k uslintání, takhle to mělo vypadat, ten přívětivý úsměv, smaragdové kukadla.
Takže se nenechte odradit prvními díly, buď si zvyknete, nebo to je opravdu dál mírně lepší. Rozhodně není potřeba anime hanit jen pro slabší animaci. Asi už je mnoho otaku zmlsaných dokonalou vyleštěnou animací posledních let.
Jako malí
Příběhově to mohu nazvat jen... chumel, nebo možná taky podivně rozbitá mozaika. Máme tu několik postav, která každá nese svou minulost, své tajemství, svůj příběh a jsou to postavy vcelku skvělé. Většina si jich minulost nepamatuje, ztratili vzpomínky, či to tvrdí. Všichni jsou však podivně zapleteni s Propastí a s událostmi před sto lety. Ale to není hlavní motiv. Anime nám jakoby předkládá co má být hlavní zápletkou,  příběh se ale nedržel jen té hlavní a skočil si hned do jiné. Musím uznat mangaka má asi smysl pro zamotávání děje, ale měla (snad to je žena) by si dávat pozor, aby se do toho nezamotala taky, protože to tak místy vypadalo. Ale jelikož já ráda zamotané věci, rozhodně se musím sklonit před její fantasií.

Příběh anime Pandora Hearts vypráví o mladém synkovi bohaté šlechtické rodiny Ozovi Bezariusovi. Ten se právě chystá na obřad dospělosti, tedy je mu 15 let. Spolu se svou malou sestřičkou (která je naprosto nedůležitá pro anime) a svým sluhou Gillbertem (který si samozřejmě nic nepamatuje ze své minulosti a k rodině Bezarius byl přiveden), se při hře propadnou do podzemí sídla, kde najdou zvláštní hrob s křížem. A na kříži visí zlaté kapesní hodinky. Oz je straka, a tak je mrtvému čorkne a zjistí, že hodinky hrají krásnou melodii, od které nemůže odtrhnout ucho.
Pak se dostáváme k obřadu dospělosti, kdy se stane něco neočekávaného. Staré hodiny v sídle se pohnou, obřad napadnou nepřátele v kápích a podivnou silou a dožadují se ritualu svržení. Oz se snaží bránit, ale nakonec to končí tragedií a je chtě nechtě odsouzen ke svržení do Propasti. Chudák malý ale nechápe proč, ani co udělal, ani co vlastně Propast ve skutečnosti je, zná ji jen ze starých pohádek. Kdo se ho chce zbavit?
A tím začíná naše fantasy dobrodružství. Oz je v Propasti napadán podivnými monstry a jistě by i zemřel, kdyby nebyl zachráněn krásnou mladou dívkou, která si říká Alice a je moc osamělá. Monstrům se říká Řetězy a i Alice je Řetěz, ten nejsilnější. Řekne Ozovi, že mu pomůže dostat se ven, když ji vezme sebou. Ale k tomu je potřeba uzavřít kontrakt. A tak se i stane, oba se dokáží dostat z Propasti ven, ale svět tam venku už je jiný. Zatím co se handrkovali v Propasti, kde je čas deformován, v normálním světě, do kterého se spolu vrací už uběhlo deset let.
Oz znovu potkává své přátele a rodinu a nechá se přemluvit, aby se přidal k organizaci s názvem Pandora, která hlídá ilegální kontrakty lidí a Řetězů z Propasti. Proč o něj Pandora stojí? Možná proto, že je reinkarnací slavného hrdiny, který žil před sto lety? Nebo protože se mu povedlo uniknout z Propasti živý ještě s nejsilnějším Řetězem Alicí? Oz se však k organizaci připojí z jiného důvodu. Chce najít vzpomínky Alice, která je někde poztrácela a chce zjistit kdo ta dívka ve skutečnosti je. A právě tyto vzpomínky jsou spojnicí všeho a všech.
Vzpomínky však hledají jen pár dílů než je to dovede k událostem, které se staly před sto lety, kdy Alice ještě byla člověk. Co se stalo v hlavním městě Sabrie? Proč bylo svrženo celé město do Propasti? A proč jsou s tím spojeni všichni hrdinové? Možná že Alice znala odpověď, ale její vzpomínky jsou pryč. Kdo je Alice a proč tak musela trpět? Jak s tím souvisí reinkarnace Jaka Bezariuse? A Gillbert s Vincentem, kteří v Propasti také už byli?
Alice nadšená že dostane nažrat
Mnoho otázek, na které však v anime nedostaneme odpovědi. Pandora Hearts nás napíná, slibuje díl od dílu odhalení, aby na konci udělala škyt a jejda...už je konec. Charakterově postavy nebyly nejhorší, ale co mi vadilo nejvíce, byly někdy až nesmyslné dialogy, na jejichž vysvětlení jste čekali marně, či žádné prostě neměly. Sáhodlouhé pitvání psychologie hlavního hrdiny mi lezlo krkem.  Každá postava však měla svůj nějaký cíl, za kterým si šla a své zájmy. Bohužel se anime stále zamotávalo do dalších zápletek, jedna neobjasněná vedla k dalším třem a sem tam ukázalo anime i minulost postav, která byla více než zajímavá. Episodní díly byly vcelku ucházející, humor posazený trochu divně, já mu moc humornou část nevěřila ale vážně jsem se smála. Vtipné oddechové díly byly hloupé (ožrání se, či souboj o klobouk). Postavy jednaly trochu nesmyslně. Hlavní hrdina se vrátil po deseti letech a až v sedmnáctém díle si vzpomněl, že má někde sestru a chce ji vidět (no já vím, byly důležitější věci, třeba se hroutit, poznávat nové lidi, honit nelegální kontraktory, krmit Alici, která toho sežrala dost...atd.)

Ale nemůžu tomu upřít napínavost a to, že jsem chtěla odhalit pravdu, rozmotat tohle klubko, ale vždy jsem nacházela jen slepé konce, což mě nutilo stále začínat odznovu. Možná kdyby anime ten konec vyřešilo nějak neutrálně, ani bych se nezlobila, hold manga vychází, takže konec je v nedohlednu a s ním i vysvětlení všeho, s tím se musíme smířit.
Kolem a kolem musím říct, že když jsem překonala podivnou animaci a prvních pár nudných dílů, hodně mě to bavilo. Když si odmyslím i konec, šla bych i do druhé řady, kdyby nějaká vznikla. Potencionál na další děj to rozhodně má. Když se postavy nechovaly nelogicky, tak byly zajímavé. Anime to asi není zrovna pro všechny, možná více pro dívky, jenž uvidí nějaké ty shounen-ai náznaky či ocení bishíky. Také proto že Alenka v říši divů je věčné téma, tady však pojato vcelku odpudivě a hrůzostrašně, což mě mile překvapilo, protože se to nevidí často a uznávám, anime to slušelo.
Takže za mě rozhodně lepší průměr. Kdo ví, možná se někdy dočkáme druhé řady, bylo by to jen dobře a doufejme že se dočkáme i další skvělé hudby od Kajiury Yuki.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Elisme Elisme | 5. února 2011 v 11:24 | Reagovat

anime som videla, posledné diely boli pre mňa sklamaním, v tom máš pravdu, OST mi ale liezlo do duše :). Máš prečítanú aj mangu? Ja som totiž začala najprv s ňou.

2 Dahaka Dahaka | Web | 6. února 2011 v 10:06 | Reagovat

Ne já mangy moc nečtu, takže se na ni ani nechystám.

3 Elisme Elisme | 6. února 2011 v 17:13 | Reagovat

každý má rád niečo iné, mne sa dejovo páči viacej manga, aj ked je zamotaná... http://www.minitokyo.net/Pandora+Hearts

4 yondaimehokage yondaimehokage | 15. ledna 2013 v 18:42 | Reagovat

Mě se pandora hearts líbí.... Ale určitě to nemá na Fate Zero

5 ross-lynch-4ever ross-lynch-4ever | E-mail | 27. prosince 2013 v 19:40 | Reagovat

Podle mě je nejlepší cheshire a alyss (will of the abyss) no je to u nich zajímavé a také mě nejvíce bavil díl 21 a 22 :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama